Şuanda Dünyada Hiçbir Ekonomi Mükemmel Değil; Tabi Ki Ülkemizde De Bir Takım Endişeler Var. Bununla Beraber Cari Açıktaki Azalma, Çevremizde Bulunan Avrupa Birliği Ülkelerine Ve Onun Dışındaki Birçok Ülkeye Oranla Büyüme Rakamlarımızın Daha Olumlu Olması, Merkez Bankasındaki Döviz Rezevlerimizin Oldukça İyi Olması, Sanayi Ürünlerimizin Çeşitliliği, Gsyh Cari Açığa Oranı Ve Genç Nufüsümuzun Çoğunluğuyla, Şu Andaki Kredi Notumuzun Diğer Birçok Ülkeden Aşağıda Olması Anlaşılabilir Bir Durum Değil.
Haklı Olarak Fitch Gibi Diğer Kredi Derecenlendirme Kuruluşlarından Da Not Artışı Beklemekteyiz. Ülkemizin Ekonomik Gelişiminin Hakkının Verilmesi Gerekmektedir. Diğer Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının Not Artışlarıyla Sermaye Artışının Hızlanacağı Kesin. Not Artışıyla Beraber Akışı Hızlanacak Paranın Doğrudan Yatırıma Çevrilmesi Ekonomimizin Geleceği Yönünden Çok Pozitif Bir Yönlendirme Olacaktır. 19942ten Beri İlk Kez Fitch Tarafından Artırılan Notun Diğer Şirketler Tarafından Da Desteklenmesi Türkiye’nin Hakkının Verilmesi Anlamına Gelmektedir. Not Artışıyla Yatırım Yapılabilir Ülkeler Konumuna Yükselmemiz; Faiz, Döviz Ve Enflasyon Kanadında Başka Sorunları Beraber Getirecek. Buna Da Hazırlıklı Olmamız Önemli. Gelen Sıcak Para Kesinlikle Ekonomi Yönetimi Tarafından Yatırıma Yönlendirilmelidir.
Bu Gelişmelerle Beraber Merkez Bankası’ndan Kısa Sürede Faiz İndirimi Beklentimiz De Artmaktadır. Sıcak Paranın Oluşturduğu Türbülans, Dövizin Değer Kaybının Faiz İndirimiyle Dengede Tutulmasıyla Önlenecektir. Düşen Faiz Oranlarının Yatırımcıya Yönlendirilmesi Bireysel Kredilerden Daha Önceliklidir.
Saygılarımla,
TANER ÖZDURAK
YÖNETİM KURULU BAŞKANI