Yeni teşvik sisteminin alternatifli ve değişken olması olumlu bir gelişme. Yeni sistem şuana kadar olan en geniş kapsamlı teşvik sistemi.

Şehrimiz Mersin, Karaman, Burdur, Manisa, Balıkesir, Bilecik,Karabük,Zonguldak,Samsun,Trabzon,Uşak ile beraber 3.bölgede yer almaktadır. Çevremizde bulunan komşularımız ise 5.bölge yer alıyor. Bu ilk etapta bir dezavantaj gibi gözükmektedir. Ancak teşvik sisteminin esnek olmasından ve sektörel değişiklik göstermesinden dolayı komşularımızla olan bu dezavantajı avantaja çevirebilir ve bir üst grup teşvik olanaklarından faydalanabiliriz.

Yeni sistem 4 ana maddeden oluşuyor;
a)Genel Teşvikler
b)Bölgesel Teşvikler
c)Büyük Ölçekli Yatırımlar Teşvikleri
d)Stratejik Yatırımlar Teşvikleri
ve bu çeşitlilik bizim sanayimizin yapısına uygunluk gösteriyor.

Yeni teşvik sisteminde eğitime ve turizme verilen teşvikler ayrıca çok önem arz ediyor. Son yıllarda alternatif turizme kapılarını açan GAZİANTEP’imiz için bu fırsat olabilir. Yeni sistemin ilerleyen günlerde yapılacak açıklamalarının ve uygulamalarının yakın takipçisi olacağız. Gagiad’ın da eğitim konusun hassasiyeti belli. Eğitimin de teşvik paketinde yer olmasından fevkalede memnuniyet vericidir.

Genel anlamada yeni sistemin en önemli hususlardan olan cari açığın minimize edilmesine olumlu katkılar sağlayacağını umut ediyorum.
6. bölgede bulunan illere daha fazla teşvik verilmesi gayet yerinde bir uygulama olmuştur. İşsizlik her sorunun temelini oluşturuyor. Göçün önüne geçmesini umut ediyoruz.

Yeni sistemin tüm yatırımcılarımız ve şehrimiz için hayırlı olmasını diliyorum.