Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Köksal Toptan, Gaziantep’in 87 yıllık rüyasını gerçekleştirdi.

Köksal Toptan, Gaziantep’e verilen istiklal madalyasının şehit ve gazilere geç kalmış bir vefa borcu olduğunu söyledi. Şubat ayında çıkarılan bir kanunla Gaziantep’e İstiklal Madalyası verilmesinin ardından madalyayı TBMM Başkanı Köksal Toptan Gaziantep’e getirdi.

Toptan, madalyayı Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey’e takdim etti. Şahinbey Kültür Sarayı’nda yapılan törende konuşan Toptan, İstiklal Madalyası’nın tarihteki kahramanlıkların belgesi olduğunu söyledi.

Büyük heyecanı Gazianteplilerle paylaşmaktan dolayı mutlu olduğunu belirten Toptan, “Bayram olarak nitelendireceğimiz bu gurur gününde, Gaziantepliymiş gibi gururluyum. Sizlerin heyecanını benimde yaşadığımı bilmenizi isterim. Aslında bu geç kalmış bir vefa borcudur. 7 Şubat 2008 tarihinde çıkarılan 5734 sayılı kanunla geçmişte gösterdiği kahramanlıkla Gazi ilimize İstiklal Madalyası’nı vermeyi kararlaştırmıştır. Gazi unvanı alan 3 kişi ve kurum vardır. Bunlar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, TBMM ve Gaziantep’tir. Kurtuluş Savaşı’nda çarpışan kahramanlarımızı minnet ve şükranla anıyorum.” dedi.

TBMM’nin kahramanlığa vefayı İstiklal Madalyası vererek göstermeye çalıştığını belirten Toptan, TBMM’nin tarihte yaptığı çalışmalardan örnekler vererek, dünyanın hiçbir yerinde bağımsızlık mücadelesi veren bu mücadeleyi örgütleyen, kendi devletini kuran ve büyük bir kalkınma hareketi başlatan başka bir meclis olmadığının altını çizdi.

Bu yüzden her zaman ve şartta yüce meclisle öğünmeye devam edeceklerini belirten Toptan, “Yaşadığımız o günleri asla unutmamalıyız. Bizi biz yapan bu milleti millet yapan bu ülkeyi güçlü yapan şey geçmişte canını ve kanını veren kahramanlarımızdır. Gücümüz onların gösterdiği fedakarlık sayesindedir.” diye konuştu.

Türk topraklarının nasıl kazanıldığını ve özgürlük mücadelesinin unutulmaması gerektiğini belirten Toptan, kahraman bir milletin çocukları olarak, tarihe, şehitlere ve gazilere sahip çıkılması gerektiğini ifade etti.