Mesajında Cumhuriyet’in her türlü imkânsızlıklara rağmen çok ağır bedellerle kurulduğunu belirten GAGİAD Kadınlar Kurulu Başkanı Selin Akcan; “Milletimizin birlik ve beraberliğinin en önemli işareti olan Cumhuriyet’in ilanı, Türk milletinin azim ve irade ile yapılan Kurtuluş Savaşı sonunda kazandığı, tarihindeki en büyük ve önemli zaferidir. Bu anlamda Cumhuriyet, Türk Milletinin tarih sayfalarında yeniden var oluşunun ve adını altın harflerle yazdırışının adıdır.

Cumhuriyetimiz; eşitlik, özgürlük ve çağdaşlık ilkelerini kapsamasının yanında büyük bir düşüncenin ürünüdür. Bizler atalarımızdan aldığımız bu mirasla, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünü korumak, savunmak, bu yolda emin ve güçlü adımlarla ilerlemek zorundayız. Bu yolda yürürken büyüklerimizden devralarak taşıdığımız cumhuriyet meşalesi ile milli değerlerimizden ödün vermemek, milli birlik ve beraberliğimizi yükseltmek ve bu değerleri yarınlara teslim etmekle görevliyiz. Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin kazanımlarını koruyarak, hepimiz bütün gayretimizle adalet, barış ve erdemlik gibi insani değerleri savunmaya devam etmeliyiz.

Bu vesileyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyet’in mimarı olan İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, tüm şehit ve gazilerimizi minnetle ve şükranla anıyor; Cumhuriyetimizin 98. Kuruluş Yıldönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutluyorum” ifadelerine yer verdi.