GAGİAD’ın düzenlediği “Marka, Patent ve Faydalı Modellerde Son Gelişmeler” konulu video konferansta, marka ve patentin önemi, yurt içi ve yurtdışı tescil işlemleri ve bu süreçteki devlet destekleri konuşuldu.

Gaziantep Genç İşadamları Derneği (GAGİAD) “Marka, Patent ve Faydalı Modellerde Son Gelişmeler” toplantısını video konferans sistemi üzerinden gerçekleştirildi. Türk Patent ve Marka Vekili - Avrupa Patent Vekili Hasan Demirkıran ve Markiz Patent Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Eriman’ın konuşmacı olarak katıldığı programın açılış konuşmasını GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Koçer yaptı.

GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Koçer; “Covid-19’un ekonomiler üzerinde ciddi bir etki yarattığı bu dönemde, dijitalleşemeyen ve markalaşma sürecini tamamlayamamış firmalar maalesef varlıklarını sürdüremediler. Türkiye'nin teknolojik gelişimine, ekonomik anlamda kalkınmasına, rekabet ortamının yaratılmasına ilişkin konularda katma değerli ve markalı ürünler üreterek uluslararası pazarlara sunulması oldukça önemli bir konudur. Markalaşmak uzun soluklu bir süreçtir. Yoğun rekabetin yaşandığı günümüz koşullarında markalaşma ve patent konusu işletmelerin dış pazarlardaki konumunu güçlendirerek, daha güçlü sermaye yapılarının oluşmasını sağlayacaktır. Bu kapsamda bugün burada konuşacağımız “Marka, Patent ve Faydalı Modellerde Son Gelişmeler” webinarını çok yararlı buluyorum” şeklinde konuştu.

Üretilen hizmet ve ürünlerin ancak fikrî mülkiyet hakları ile gerçek bir değere dönüştürüp güç ve kazanç elde edilebileceğini dile getiren Markiz Patent Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Eriman; “Markalaşma, etkin marka korumasıyla başlar. Yaptığımız tüm çalışmaları “marka” ile müşteriye sunarız. Markanın korunması için tescil şarttır. İyi bir marka araştırması yapılmadan başvurulan markalarda bazı problemlerin çıkma ihtimali yüksektir. Bu problemlerle; markanın bir benzerinin tescilli olmasından dolayı red olma ihtimali yükselir, yeniden marka bulmak için harcanan yatırımların maliyeti artar, zaman kayıpları pazarlama planlarının alt üst edebilir, markanın yayınlanmasına karar verilse bile itiraz ihtimali artar, marka için başvurulan sınıfların hepsi kabul olmadığı takdirde yeterli koruma elde edilemeyebilir” dedi.

Markaların tescil edildikleri ülkelerde korunduğunu söyleyen Türk Patent ve Marka Vekili-Avrupa Patent Vekili Hasan Demirkan ise; “Firmalar, ihracat yaptıkları ülkelerde ve potansiyel olarak pazar alanı olan ülkelerde markalarını tescil ettirmek durumundadırlar. Madrid Protokolü uluslararası marka koruması için bir fırsattır” ifadelerine yer verdi.

Taklit edilme riski, lisans imkânı, itibar, firma değerini arttırma, uluslararası ortaklıklar ve rakipleri engellemek için mutlaka patent alınmasını dile getiren Demirkıran; “Yeniliklerin ekonomik değeri varsa patent alınmalıdır. Temelde yeni olan üretim veya satış imkânı olan ürün, üretim yöntemi ve sistemler için patent alınır. Unutmayın; eğer bir üretim veya ticaret yapıyorsanız, ancak isminizi, logonuzu, tasarımlarınızı, yeniliklerinizi korumuyorsanız, boşuna para harcıyorsunuz demektir” dedi.