Gaziantep Genç İşadamları Derneği (GAGİAD) tarafından, HÜRSİAD,MÜSİAD,GAPGİAD TÜMSİAD gibi Gaziantep için önem arz eden sivil toplum kuruluşlarının Yönetim Kurulu Başkan ve Üyelerinin katıldığı bir toplantı düzenlendi.
Bu anlamlı toplantıda barış sürecinin, iş dünyasına etkisi ve ekonomik kalkınmadaki rolü masaya yatırıldı.
GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Taner Özdurak’ın açılış konuşması yapmasıyla başlayan toplantı, dernek başkanlarının son dönemde kamuoyu gündemine oturan çözüm ve diyalog sürecinin ekonomiye yansımaları hakkında yaptıkları değerlendirmeyle devam etti.
Yönetim Kurulu Üyelerimizin tam kadro katıldığı toplantıda Yönetim Kurulu Başkanımız, GAGİAD olarak Gaziantep’e nasıl değer katabiliriz diye her zaman diyalog oluşturmaya çalıştıklarını belirterek, “Terördeki çözüm sürecine baktığımız zaman yıllardır ülkemiz silahla mücadele ediyor 1984’den bu yana 30 bin üzerinde şehit verdik. Bazı rakamlar 100 milyar dolar, bazı rakamlar 100 milyar doların üzerinde, ülke kaynaklarının bu konuda harcandığı söyleniyor. Ama çözüm var mı? Şuana kadar çözüm yok, sönen ocaklar var ve şehitlerimizi toprağa verdik. Onlar vatanımız için şehit oldular” dedi.
Çözüm süreci gündeme geldiği günden bu yana Devlet İstatistik Endüstri Kurulunun verdiği rakama göre 194 tane fabrika başvurusu olduğunu hatırlatan Başkan Özdurak, “Bu sorunun çözümü ile ilgili yapılan konuşmalar bile artı değer katmaya yeterli. Diyarbakır da Şubat ayından bu tarafa daire fiyatları yüzde 25’in üzerinde prim yapmış. Şimdi Gaziantep’teki daire fiyatları da çok prim yapıyor. Şimdi siz terse göçüde çevirebilmeniz için orada istihdam yaratmamız lazım. Demek ki çözüm süreci işin manevi boyutu. Tabi ki işin yüzde 90’lık kısmı oluşturuyor ama bir de maddi boyutu var. Türkiye yatırım yapabilir konuma girdi. Açıklama çok güzel Türkiye’nin ekonomik verilerinin güçlenmesi demokrasi ve güven ortamının tesis edilmeye çalışılıyor olması, demek ki biz güvensiz ülkeymişiz artık güvenli olmaya başlıyormuşuz. Yani güven, ve rahat yaşamak herkesin hakkı bunun için de bir dinin bir ırkın mensubu olmaya gerek yok. İnsan olmak yeterli bütün insanların en temelidir ki millet olarak barışı huzuru ve demokrasiyi en fazlasıyla hak eden bir millet olduğumuz inanıyorum’’ diyerek sözü misafirlerine bıraktı.
Yapılan tüm çalışmaların, içinde bulunulan bu sürecin ülkemiz ve memleketimiz için en hayırlı şekilde sonuçlanması temennileriyle son bulan toplantıda Yönetim Kurulu Başkanımız tüm misafirlere katılımlarından dolayı teşekkürlerini sundu