AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer Türkiye Gündemine Bakış Konulu Toplantıda, Gaziantep Genç İş Adamları Derneği(GAGİAD) üyeleri ile bir araya geldi.
GAGİAD binasında yapılan toplantıda konuşan Koçer, neden siyasete atıldığına, AK Parti hükümetin yaptığı ve yapacağı çalışmalara, Gaziantep’i ilgilendiren önemli konulara değindi.

Koçer, konuşmasına Çanakkale zaferi ile başladı. Çanakkale’de elde edilen zaferin önemine dikkat çeken Nejat Koçer, “Çanakkale Türkiye için çok önemlidir. Şehit kavramı bizim için çok önemlidir. Bu topraklarda yaşamanın bir bedeli var. Bu bedeli ödeyenler adına biz ne yapsak azdır. Sadece Çanakkale’de değil, Türkiye’nin her tarafında, Gaziantep’te de dahil olmak üzere bu topraklar için can verenler, kanını verenler bugün bizim rahatça, özgürce yaşamamızı sağlayanlara minnet duyuyoruz” dedi.
Koçer, Gaziantep’e daha iyi hizmet etmek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte çalışmak ve hükümetin girişimleriyle başlatılan yeni sivil anayasa çalışmalarının içinde yer almak için siyasete girdiğini söyledi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Plan ve Bütçe Komisyonu’nda çalışmalar yürüten Koçer, konuşmalarına Gaziantep’te yapılan ve yapılacak projeleri anlatarak devam etti. Milletvekili Koçer, şunları söyledi:“Gaziantep ile ilgili büyük projeler var. Stadyum ihalemiz yapıldı. Yer teslimi yapılmak üzere, önümüzdeki birkaç ay içerinde de temel atımı gerçekleşecek. Yaklaşık 100 trilyonluk bir proje. Bu proje Gaziantep’e çok yakışacak bir proje olacak. 36 bin kişilik yerin yanında 7 bin kişilik de rezerve yer olmak üzere toplamda 43 bin kişilik bir stadyum Gaziantep’e kazandırılıyor. ‘Hayat Köyü’ projesi var. Türkiye’de uygulanacak ilk proje olacak. Huzur evinin, düşkünler evinin, çocuk yuvasının ve içinde de rehabilitasyon merkezinin olduğu büyük bir hayat köyü olacak. Şu anda bunun projesi bitti. İhale aşamasına gelindi. Sosyal tesisleriyle, mimarisiyle, altyapısıyla çok güzel bir yer olacak. Organize sanayi bölgesine yakın bir bölgede 2 bin kişilik bir polis meslek okulu projesi hayata geçmek üzere. Bu proje muhteşem bir proje olacak. Türkiye’deki en büyük polis meslek okulu olacak. 2 bin kişi önemli bir rakamdır. Gaziantep’e kazandırılması açısından, küçük bir ilin ekonomisini canlandıracak bir rakamdır. Bu proje de çok önemlidir. Gaziantep üniversitemizin bütçesi son 2 yıldan beri yatırım bütçesi de dahil olmak üzere ciddi bir destek aldı. Sadece yıl bütçesi değil, ondan sonraki üniversitemizin talep ettiği rakamları da biz ilgili bakanlıklardan çok şükür aldık, alabildik. Sağlıkla ilgili seçimlere girerken büyük bir hastane sözümüz vardı. Bin 550 yataklı demiştik, bin 876 yatağa çıktı bu rakam. Şu anda projesi ve ihalesi bitti. İhaleyi alan firmanın çalışmaları devam ediyor. İnşallah 2013 yılında bin 876 yataklı, çok bölümlü hastanemizin temelini atıyoruz”

 

Eğitim konusuna da değinen Koçer, “2013 yılında Temmuz veya Ağustos aylarında Türkiye çapında yeni bir öğretmen ataması yapılacak. Bu öğretmen atamasında da Gaziantep’in eksik kalan öğretmen ihtiyacının tamamını karşılamış olacağız. Yani öğretmen açığı konusunda bir sıkıntı kalmayacak” diye konuştu.

Gaziantep ile ilgili değerlendirme yapan Nejat Koçer, kentin her anlamda geliştiğini belirterek ,”Organize sanayi bölgeleri, sanayideki gelişme, sanayideki gelişmelere paralel olarak sektörel gelişmeler, fuarcılıktaki gelişmeler, hizmet sektöründeki gelişmeler, otellerin artması birçok şeyin birbirini tetiklemesi Gaziantep’i belli bir noktaya getirdi. Tabi burada önemli olan Gaziantep’in gelecek vizyonunu yönetmek. Yani son 20 yılda, son 10 yılı daha çok önemsiyorum, önemli olan gelecek vizyonunun iyi yönetilmesiydi. Gaziantep bir kez daha Türkiye’ye rol model olarak gösterildi. Bunun benim için anlamı çok büyük. Çünkü geçmişten bu yana savunduğumuz şeyler bunlardı. Bu şehrin farklılığıydı. Bu şehrin karakteristik özelliğiydi. Bugün bu şehrin karakteristik özellikleri, farklılıkları eğer Türkiye’ye Gaziantep’i örnek al şeklinde rol model olarak gösteriliyorsa bundan hepimiz gurur duymalıyız” şeklinde konuştu.

Hükümetin Kürt açılımı ve barış süreci ile ilgili politikası hakkında da konuşan Koçer, hükümetin bu konuda attığı adımları sonuna kadar desteklediğini ve herkesin bu konuda üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade etti.
Suriye’de yaşananlara da değinen Koçer, Suriye’nin içinde bulunduğu durumun içler acısı olduğunu, bu konuda hükümet ve Gaziantep halkı olarak üzerlerine düşen görevi yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini kaydetti.
Toplantıda konuşan GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Taner Özdurak da dernek faaliyetlerinden ve projelerinden bahsederek sözlerine şöyle devam etti.
“Biz ‘Bilişim ve Teknolojileri Sınıfları Projesi’ ile 4.000 öğrencimizi bilgisayar ile tanıştırma fırsatı bulduk. Bunu taşımalı köy okullarında gerçekleştirdik. 10 okulun ‘Okul Öncesi Değişen Hayatlar Projesi’ kapsamında 91 anasınıfının tefrişatını gerçekleştirdik. Burç İlköğretim Okulu’nun Atatürk büstünü, fen sınıf tefrişatını gerçekleştirdik. Birçok okulun Atatürk Köşesini yeniledik. Kenan Evren İlköğretim Okulu’na 60 kişilik konferans salonu yapımına destek olduk. Çevre köy okullarından gelen ve Gaziantep’i ilk kez gören 20 başarılı öğrencimize Gaziantep gezisi düzenledik. Gezegen evini, hayvanat bahçesini gördüler. Üyelerimiz arası akşam yemeği, kahvaltı ve iftar yemeği gibi organizasyonlarla bir araya geldik. Bunun bir tanesini 25 Aralıkta konseptli yaptık. Gaziantep gezisi düzenledik. Bu gezide Şahinbey Savaş Müzesi’ne gittik. Zeugma Müzesi’ne gittik. 120 girişimci yetiştirdik. 60 girişimci devam ediyor. KOSGEB verilerine göre Gaziantep’te en çok girişimci yetiştiren ikinci kurum olduk. İŞKUR(Türkiye İş Kurumu) ile yaptığımız projede Türkiye’de ilk defa istihdam garantili kursiyer yetiştirdik. Burada bayanlara öncelik verdik. İŞKUR müdürünün kendi değimiyle örnek bir kurum olduk. Gagiad bünyesinde bulunan Kültür ve Sanat Komisyonu çalışmaları ile yürütülen 130 bayan üyemizin katılımı ile Mutfakta Kim Var isimli büyük bir proje olan yemek kitabı projesini başlattık. Bugün Sayın Milletvekilimizi, bizden – içimizden birisi olan 2. Dönem Başkanımızı aramızda görmek, ağırlamak bizim için büyük bir onur”

Soru cevap şeklinde sona eren toplantının ardından Sayın Nejat Koçer’e günün anısına hediye takdimi ve ‘Dünden Bugüne GAGİAD’ adlı resim sergisinin açılışı yapıldı.