Gaziantep Genç İş Adamları Derneği (GAGİAD), Müstakil Sanayici İş Adamı Derneği Gaziantep Şubesi (MÜSİAD), Hür Sanayici İş Adamları Derneği (HÜRSİAD), Gaziantep Girişimci İş Adamları Derneği (GAPGİAD) ortak akıl platformu toplantısında bir araya geldi.
Toplantıda Suriye’de ve Mısırda yaşanan olaylara değinildi. Toplantının açış konuşmasını MÜSİAD Gaziantep Şube Başkanı Kurt Ali Kılçık yaparak Ortadoğu’da yaşanan olayları anlattı. Kılçık, “Son bir asırdır, Ortadoğu coğrafyasında, kan ve gözyaşı hiç eksik olmadı. Unutulmamalıdır Filistin kan ağlıyor, Irak kan ağlıyor, Suriye kan ağlıyor, Mısır kan ağlıyor, atmış yılı aşkın bir süredir çözülemeyen ve binlerce insanın canına mal olan Filistin sorunu bir insanlık ayıbı olarak gözümüzün önünde duruyor. Libya, Tunus, Somali ve diğerleri diken üstünde ve huzursuz. Şimdi de Mısır yürekleri dağlayacak görüntülere sahne oluyor” dedi.
GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanımız Taner Özdurak ise , “Suriye’de yaşanan olaylar vicdanları rahatsız etmektedir. Biz yaşadığımız coğrafyada hep barışın taraftarı olduk. Komşu ülkeler de yaşan sıkıntılar ekonomik, politik olduğu kadar sosyal anlamda da bizlere yansımakta. Şehir insanımızda ve savaş sebebiyle göçle gelmiş insanlarda bir adapte sorunu var. Mesele tek boyutlu değil eğitim, asayiş, sağlık, istihdam gibi birçok boyutu da var. Gaziantep sanayisiyle gelişmiş kendi ayakları üzerinde duran bir şehir. Şehrin kendi problemleri olduğu gibi bölgesel olarak da sıkıntılarımız mevcut. Tüm bunları birlik ve barış içerisinde ancak aşabiliriz.”dedi.
MÜSİAD Gaziantep Şube Başkanı Kurt Ali Kılçık’ın açıklaması sonrası yaşanan olaylar ile ilgili açıklama yapan HÜRSİAD Başkanı İlker Hasırcı, “Adımlarımızı sağlam atmalıyız. Oyuna gelmemeliyiz. Ortadoğu’da büyük oyunlar oynanıyor ”dedi.
Okumanın önemine değinen GAPGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çalışkan ise, “Dünyaya oku derken biz okumamışız. Ortadoğu eğitimsizlikten dolayı geride kalmıştır. Bir ülke eğitime önem vermeli kendi teknolojisini kendisi üretmelidir” diye konuştu.
Yapılan konuşmalar sonrası toplantı sohbet havasında devam etti.