Gaziantep Genç İşadamları Derneği ve Empati Sosyal Sorumluluk ve Eğitim Derneğinin işbirliğiyle, 25 Aralık Gaziantep’in Kurtuluşunun 98.yılı münasebetiyle hazırlanan, Usta Yazar, Anlatıcı ve Şair Sunay Akın’ın konuşmacı olarak katıldığı “Aydınlanmanın 100’leri” konulu söyleşide Akın, izleyicileri geçmişten günümüze zamanda yolculuğa çıkardı.

Gaziantep Genç İşadamları Derneği ve Empati Sosyal ve Eğitim Derneğinin ortaklığıyla düzenlenen ve 25 Aralık Gaziantep’in Kurtuluşu münasebetiyle hazırlanan söyleşi kapsamında Gaziantep’e gelen Usta Yazar, Anlatıcı ve Şair Sunay Akın izleyicilere farkındalık dolu bir akşam yaşattı.

Şehitkâmil Sanat Merkezinde düzenlenen söyleşiye; Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep AK Parti Milletvekili ve GAGİAD 2. Dönem Başkanı Nejat Koçer, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Bora Tezel, GAGİAD Kadınlar Kurulu Başkanı Müge Tezel, Empati Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hale Konukoğlu, her iki derneğin üyeleri ile birlikte birçok seçkin davetli katıldı.

Düzenlenen programın kokteylinde Trio Orkestrası, Gaziantep Türkülerini enstrümantal olarak icra etti. Kendine has üslubuyla anlattığı ilginç hikâyelerle dinleyenleri kendine hayran bırakan Usta Yazar Sunay Akın, tarihin ve bilimin önemine değinerek kütüphanelerin bir ülkenin hafızası olduğunu ifade etti.

Son yıllarda tüm değerlerin unutulmaya başladığını ifade eden Akın, ” Herkes aynı şeyi düşünüyorsa, orada kimse bir şey düşünmüyor demektir. Farklı farklı düşüneceğiz, her farklı düşünce bizi daha zengin kılar. Her farklı düşünce bir enstrüman gibidir. Birimiz keman birimiz piyano olursak orkestramızdan çok güzel sesler çıkacaktır. Ama seçip orkestraya gönderdikleriniz nota bilecek” dedi.

Programın ardından konuşan Empati Sosyal Sorumluluk ve Eğitim Derneği Başkanı Hale Konukoğlu; “ Mevlana’nın bir sözü vardır; “Bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez” der. Ben nice mumları aydınlatmanız dileğiyle diyorum ve size bu gece bizleri aydınlattığınız için teşekkür ediyorum” dedi.

Gaziantep’te bilim, sanat, kültür ve ekonomi alanlarında toplumun önde gelen isimlerini ağırlamayı kendilerine görev edindiklerini dile getiren Gaziantep Genç İşadamları Derneği Başkanı Bora Tezel ise; “Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98.yılını kutladığımız bu günlerde oldukça heyecanlı ve coşkuluyuz. Gaziantep sizin de dile getirdiğiniz gibi sadece Türkiye’ye değil dünyaya örnek olmuş bir şehirdir. 6317 şehit vermiş bir şehir olarak kahraman şehitlerimizin aziz hatırası için geçmişimizle tekrar gurur duymak aynı zamanda geleceğe bakmak adına bizlere bugün feyzler verdiniz, teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

Söyleşi, EMPATİ Başkanı Hale Konukoğlu ve GAGİAD Başkanı Bora Tezel’in, Sunay Akın’a plaket ve hediye takdimi ile sona erdi.